Bernina CutWork

BERNINA CutWork – Wycinanie w materiale i nie tylko…

Programy, narzędzia, dodatki


BERNINA CutWork - Wycinanie w tkaninie

BERNINA CutWork to innowacyjne narzędzie pozwalające na szybkie i łatwe wykonywanie idealnych naszywek o najbardziej fantazyjnych kształtach. Sprawdzi się też w zdobnictwie serwet, obrusów, chust itp. Szeroki wachlarz możliwości oraz niesamowicie intuicyjna obsługa sprawiają, że ozdoby będziemy wykonywać szybko, łatwo i przyjemnie. Tylko nasza wyobraźnia może nas ograniczać przy pomysłach na wykorzystanie zestawu BERNINA CutWork.


Ponieważ BERNINA od zawsze stawia na innowacyjność i kreatywność, dlatego też stworzyła oprogramowanie i narzędzia służące do rozszerzenia możliwości hafciarek o dodatkowe funkcje. Dostępne są trzy dodatkowe narzędzia w ramach systemu BERNINA DesignWorks

BERNINA DesignWorks

System BERNINA DesignWorks posiada trzy narzędzia, które umożliwiają wycinanie otworków, malowanie pisakami oraz zdobienie kryształkami. Wszystkie narzędzia korzystają z programu komputerowego BERNINA DesignWork, a każde z nich zawiera klucz aktywujący daną funkcję w programie.

BERNINA CutWork - Wycinanie w tkaninie

Jednym z tych narzędzi jest BERNINA CutWork czyli zestaw do wycinania przy użyciu hafciarki. Wycinać możemy dowolne zaprojektowane wzory. Mogą to być naszywki, aplikacje, łatki do patchworku, ozdobne otworki czy też inne elementy. Wycinać możemy w dowolnej tkaninie, materiale czy piance zamocowanej w tamborku.

BERNINA CutWork - Wycinanie w tkaninie

Program BERNINA Cutwork, to doskonałe narzędzie do wszelkich prac wymagających mozolnego wycinania niewielkich elementów z materiału. Dostępne do hafciarek BERNINA oprogramowanie oraz nożyk tnący może automatycznie, wykonać za nas te prace. Z łatwością przygotujesz łatki do patchork’u lub aplikacji, wytniesz i obszyjesz elementy haftu Richelieu lub wykonasz bardzo efektowne dekoracje. Świetnie nadaje się również do produkcji breloczków czy zawieszek z filcu. Pomysłów na wykorzystanie CutWorku z pewnością jest mnóstwo, a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Zobacz film demonstrujący system BERNINA CutWorku

BERNINA CutWork tak jak i inne zestawy rozszerzające możliwości hafciarek BERNINA oparte są na oprogramowaniu BERNINA DesignWorks. Poszczególne moduły/narzędzia zawierają klucz, który aktywuje daną funkcję w programie. Mając jedno narzędzie możemy po pewnym czasie dokupić kolejne i za pomocą jednego programu obsługiwać wszystkie narzędzia rozszerzające możliwości hafciarek BERNINA. Program został tak zaprojektowany, aby jego obsługa była maksymalnie intuicyjna. W programie projektujemy wzory, które następnie wykonujemy na hafciarce przy użyciu specjalnego narzędzia.

BERNINA DesignWorks

Narzędzie CutWork to specjalny nóż mocowany zamiast igły oraz stopka, która umożliwia docisk materiału podczas wycinania. W pudełku znajdziemy także zapasowe ostrze oraz kluczyk imbusowy do jego wymiany. Do niektórych modeli hafciarek w pudełku z CutWorkiem znajduje się także specjalna płytka ściegowa.

BERNINA Narzędzie CutWork


Projektowanie wzorów przeznaczonych do wycięcia odbywa się w zainstalowanym w komputerze programie, który jest niesamowicie intuicyjny w obsłudze. Najłatwiejszą metodą jest otwarcie obrazka jako tła (pobranego ze skanera, internetu lub kamerą internetową) i następnie obrysowanie go punktami wokół. Powstały zarys, może być następnie wycięty przez hafciarkę.

Bernina Oprogramowanie CutWork Bernina Oprogramowanie do CutWork

Program pozwala wycinać na całej powierzchni tamborka, dlatego bardzo przydatnym narzędziem jest duplikowanie, które pozwala szybko powielić dany wzór. Wycinając łatki, można złożyć razem i zamocować w tamborku kilka warstw materiału, aby przyspieszyć proces powstawania łatek.

Bernina Oprogramowanie do hafciarek - CutWork Bernina program do hafciarek - CutWork

Zobacz film przedstawiający program do projektowania wzorów CutWork


Wycinanie zaprojektowanego wzoru jest równie proste jak jego projektowanie. W miejscu igły montujemy nożyk, a zamiast stopki do haftu zakładamy specjalną stopkę do CutWorku. Hafciarka automatycznie rozpozna nowe narzędzie i wytnie przesłany wzór na materiale upiętym w tamborku. Zamiast zmiany koloru nici, hafciarka będzie zatrzymywać się na przestawienie nożyka w pozycje 1-2-3-4 Zmiana ta odbywa się w mgnieniu oka, wystarczy przekręcić pokrętło na pozycję, o którą prosi nas hafciarka. Do wycinania możemy również używać standardowej stopki do haftu.

BERNINA CutWork podczas pracy

Idealnym materiałem do prac Cutwork są pianki i gąbki. Ze względu na swoją strukturę, pozwalają tworzyć bardzo ciekawe dekoracje 3D. Możemy również pracować między innymi na płótnach i lnach, bawełnach, skórkach i tworzywach sztucznych, papierze i bibule, materiałach jeans i wielu innych. Ze względu na precyzję wycinania, powinno się unikać prac na materiałach elastycznych.

Bernina CutWork - Inspiracje

Pracując z haftem Richelieu, mamy możliwość automatycznego wycięcia otworów a następnie precyzyjnego ich zabezpieczenia. Już nie potrzeba nożyczek.

BERNINA CutWork - inspiracje

Z łatwością wykonamy ozdoby, maskotki, naszywki, zawieszki czy breloczki. Zestaw BERNINA CutWork pozwoli nam na rozszerzenie swojej oferty o nowe produkty czy usługi. Zastosowań CutWorku jest mnóstwo i tylko od naszej wyobraźni zależeć będzie do czego go wykorzystamy.

Bernina CutWork - inspiracje


Projektując wycinane kształty, można je połączyć z haftem, Możemy w ten sposób uzyskać efekty cieniowania, obramowania lub dodać napisy. Haft wykonywany jest na początku cyklu, przez wycięciem materiału.


Bernina CutWork - Inspiracje Bernina CutWork - Inspiracje
Bernina CutWork - Inspiracje Bernina CutWork - Inspiracje
Bernina CutWork - Inspiracje Bernina CutWork - Inspiracje

Maskotki, breloczki, zawieszki możemy produkować wręcz masowo. Po wycięciu szablonu, wystarczy go jedynie zszyć wokół. Tworząc zawieszki, możemy wcześniej wykonać otwór na sznurek, kokardkę, rzemyk…

Bernina CutWork - Wykonywanie zawieszekCutWork - Inspiracja

Warto ponownie rozglądnąć się, czy nasze szafy nie gromadzą rzeczy, które wymagają odświeżenia. Jaszczurka wycięta z delikatnej skórki to dekoracja, która pozwoliła wydobyć zapomnianą torebkę z dna szuflady.

Bernina CutWork - InspiracjeBernina CutWork - InspiracjeBernina CutWork - Inspiracje

Zdobienia wykonane za pomocą BERNINA CutWork zachwycają swoją dokładnością i sprawiają wrażenie mozolnej ręcznej pracy. Łączenie haftu z CutWorkiem pozwala osiągnąć zdumiewające efekty. CutWork to narzędzie umożliwiające nam nieograniczoną kreatywność i możliwość rozszerzenia naszej ofert haftu komputerowego o zupełnie nowe, innowacyjne i kreatywne rozwiązanie.

BERNINA CutWork - Inspiracje

Nożyk tnący jest zakładany w miejsce igły i pracuje w 4 pozycjach – każda jest zaznaczona na jego boku. Poszczególne pozycje są kolejno wyświetlane na ekranie hafciarki lub komputera. Należy wówczas obrócić nożyk na kolejną cyfrę 1-2-3-4. Każdy obrót oznacza, że nożyk będzie wycinał pod innym kątem, dzięki temu, dokładnie przetnie nitki materiału, wycinając łatkę.

BERNINA CutWork

Opatentowany przez BERNINA system projektowania i wycinania otworów i łatek, został nagrodzony drugą nagrodą w konkursie na Innowacyjne Technologie: SWISS TECHNOLOGY AWARD 2009

Bernina CutWork - Nagroda SWISS Technology AwardBernina CutWork - Nagrody

Zestaw BERNINA CutWork zawiera:

  • program do projektowania BERNINA DesignWorks

  • klucz zabezpieczający do portu USB

  • nożyk tnący wraz z zapasowym ostrzem

  • kluczyk imbusowy

  • w zależności od modelu hafciarki, może zawierać także specjalną płytkę ściegową oraz stopkę.

BERNINA zestaw do CutWorku


BERNINA oferuje także dwa inne zestawy do rozszerzenia możliwości Twojej hafciarki:

Bernina PaintWork, CrystalWork, CutWork

Mając do dyspozycji kilka narzędzi możesz dowolnie łączyć wszystkie lub kilka technik zdobienia. Łączenie Haftu, PaintWorku, CutWorku i CrystalWorku pozwoli na stworzenie niepowtarzalnych i niezwykłych wzorów. Nieograniczona kreatywność w nowych wymiarach!

BERNINA DesignWorks


BERNINA CutWork współpracuje z następującymi hafciarkami:

  • Multi-Hafciarka B-500

  • Multi-Hafciarka B-700

Bernina CutWork - Nagroda SWISS Technology Award


Zapraszamy do galerii zdjęć z przykładami zastosowania
BERNINA CutWork

BERNINA CutWork - Wycinanie przy użyciu hafciarki
Poznaj narzędzie i program BERNINA CutWork umożliwiający wycinanie wzorów w tkaninie, materiale, filcu, tekturze, etc. przy użyciu hafciarki BERNINA. Twoja kreatywność będzie nieograniczona !


Masz pytania ZADZWOŃ

tel   (+12) 260 71 30
tel   (+48) 739 048 997

lub NAPISZ

e-mail HAFCIARKA.pl